Nem is gondolnánk, hogy hány fogápolási tévhit kering még mindig a köztudatba. Az ilyen bölcsességek hallatán persze a fogorvosok csak a fejüket csóválják, mert bizony ezek a rossz szokások komoly következményekkel járhatnak a fogainkra nézve.
Biztos, hogy mindenki tudna olyan fogápolással kapcsolatos bölcsességet mondani, amit igaznak vél, ennek szellemében is mossa a fogát, de igazában nem tesz jót vele. Még mindig hallani olyan bölcsességeket, hogy minden étkezés után azonnal fogat kellene mosni, jó erősen kell dörzsölni a fogakat, mert csak akkor lesz hatékonya a fogmosás, vagy a fogfehérítés egészséges.
A legtöbb ilyen mondás valójában nem is igaz, csak egy régi beidegződés, melyet már megcáfoltak a szakemberek, ám a köztudatban még mind a mai napig tartják magunkat.
Lássuk, melyek a leggyakoribb tévhitek, melyek még mindig élénken élnek a köztudatban?
A tejfogak nem is igényelnek komolyabb ápolást
Még mindig sokan gondolják, hogy a gyerekeket azért kell rávenni már fiatalon a fogmosásra, hogy nagyobb korukra kialakuljon ez a szokás, és nem azért, mert a tejfogakat is ápolni kell. A tejfog majd úgyis kihullik, nem olyan fontos az épsége, gondolják sokan.
Ez azonban egy súlyos tévhit. Ha ugyanis rosszak a tejfogak, az a maradandó fogakra is hatással lesz. Érdemes ezért már gyerekkorban meglátogatni egy fogászati rendelőt.
A rossz fogakat örököljük
Ez nem egészen pontos így, ugyanis nem a rossz fogak örökletesek, hanem a szuvasodás elleni védekezőképesség. Hiába öröklünk jó géneket, ha rosszak a fogápolási szokásaink, az öröklött előnyök nem védenek meg minket. És ennek persze az ellenkezője is igaz.
Attól, hogy gyenge az ellenállóképességünk a szuvasodással szemben, még nem jelenti azt, hogy ez ellen ne tehetnénk. Ha jól ápoljuk fogainkat, évtizedekig is megőrizhetjük épségüket, rossz gének ide vagy oda.
Az alapos fogmosás erős dörzsölést jelent
Sokan ennek szellemében mossák a fogukat, jó alaposan megsikálják, pedig így könnyen lehet, hogy a zománcot sértik meg, ezzel pedig pont a fog ellenálló képességét csökkentik.